Průjmová onemocnění

Vážení rodiče,

poněvadž se s průjmovým onemocněním setkávám v ordinaci téměř celý rok, rozhodla jsem se napsat pár snad užitečných informací, jak si s touto nepříjemností poradit doma.

Průjem může mí příčinu infekční či neinfekční. Neinfekční průjem bývá nejčastěji způsoben nevhodnou kombinací potravin. Jedná se o rychlý průběh a většinou stačí jeden den zařadit do jídelníčku lehčí stravu.

Infekční průjem způsobují bakterie nebo viry. Z bakterií se jedná nejčastěji o Salmonelu či Campylobactera. Tyto bakterie se dostanou do trávicího ústrojí infikovanou potravou. Většinou se jedná o nedostatečně tepelně upravené potraviny. Salmonela i Campylobacter se nachází velmi často v kuřecím, krůtím mase, v mléce, vejcích. Opatření, jak tomuto infekčnímu onemocnění předejít je jednoduché. Dávat si pozor na rizikové potraviny. Není vhodná například v létě konzumace točené zmrzliny od provozovatelů, kteří nedodržují základní hygienické normy, dále je rizikové v létě grilování kuřecího i krůtího masa.

Virový průjem způsobují nejčastěji rotaviry. Jedná se o patogen, který se přenáší vzduchem, ulpívající na oděvech, přenos je tedy velmi snadný. Prevence není možná.

Co se týká léčebných postupů, tak zůstávají stejné, ať se jedná o bakteriální či virová onemocnění. Základem je dieta. První den se musí zvládnout zvracení. Velmi dobře funguje černý slazený čaj, chlazený, který se podává po lžičkách. Slazení je možné cukrem nebo glukopurem. Nikoliv medem. Chlazení dělá velmi dobře na rozbouřený žaludek. Není třeba se bát nachlazení. Po 4-6 ti hodinách čajování se přechází na stravu suchou- bílé pečivo, pokud možno ne čerstvé, ne tukové. Tudíž rohlíky nebo dětské kulaté piškoty. Střevo by nemělo zůstat prázdné, je dobré, aby dítě pozřelo aspoň pár piškotů, i když má nechutenství. Druhý den se může do stravy zapojit z ovoce banán, ze zeleniny vařená mrkev. Na oběd je vhodné vařené kuřecí maso bez kůže a vařená rýže. Po 4-5 dnů by se nemělo konzumovat mléko a mléčné výrobky. Při virovém onemocnění bývá teplota většinou maximálně do 38 stupňů. Tuto teplotu necháme proběhnout. Tvoří se v těle důležité obranné látky. Pouze při teplotě nad 38 st. podáme Paralen/ lepší než Ibuprofen/. Můžeme teplotu snížit i vlažnou sprchou či zábalem. Z medikamentů se proti zvracení dětem nepodává žádný preparát. Na doplnění iontů, které se zvracením v organismu sníží, lze po stabilizaci zvracení podat iontové nápoje- Enhydrol, Kulíšek, Iontia. Proti průjmovité stolici dobře funguje Enterol.

U kojenců a batolat je nutné vždy vyhledat lékaře, poněvadž léčebné opatření je specifické a náročnější.

Po odeznění potíží se vyplatí ještě pár dnů dodržovat lehkou nedráždivou stravu a na obnovení střevní mikroflory nasadit probiotika.