Horečka

 

Horečka je vlastně obranná reakce organismu. Horečkou je označováno zvýšení teploty nad 38 stupňů Celsia. Při nekontrolované teplotě, nedostatečném nebo nevčasném podávání preparátů proti teplotě, určité dědičné dispozici, nedostatečném příjmu tekutin, špatně provedeném zábalu se může projevit u kojenců, batolat a dětí předškolního věku klinický obraz zvaný "hyperpyrexie" s teplotami 40-41 stupňů Celsia, provázený i poruchami vědomí a křečovým stavem. Je nutné si uvědomit, že teplota u dětí stoupá velmi rychle. Ve zcela naprosté většině klinických obrazů horečky se jedná o aktivaci obranných sil organismu. Ke zvládnutí těchto stavů mají sloužit tyto informace.

Při všech teplotách je nutné zvýšit příjem tekutin, zvláště čajů, pokud možno slazených glukopurem (hroznovým cukrem), u dětí po 2. roce věku i minerálek. Příjem tekutin při horečce je nutno zvýšit nejméně o 50 % oproti normálu. Tekutiny se podávají zásadně vlažné nebo studené.

·         Léky typu paracetamolu (čípky, sirup, sáčky, tablety, šumivé tablety), mají různé firemní označení - Paralen, Panadol, atd., a různý stupeň účinnosti, který odpovídá velikosti dávky paracetamolu k váze dítěte. Obvyklá dávka je 10 - 15 mg na kg hmotnosti na dávku, kterou je možno opakovat 6x za 24 hodin v intervalu po 4 hodinách. Musí se dát pozor na užívání několika přípravků stejného paracetamolového základu, ale jiného firmního názvu, současně.

·         Léky typu ibuprofenu (Brufen, Nurofen, Ibalgin - dětský sirup). Působí proti teplotě a výrazněji proti bolestem (např. hlavy, uší, svalů a kloubů) při chřipkových onemocněních. Známé je i jeho protizánětlivé působení. Podává se samostatně v dávce 5 - 7,5 mg na kg hmotnosti na dávku, kterou je možno opakovat 4x za 24 hodin v intervalu po 6 hodinách.

·         Při vysokých horečkách je možné vzhledem k rozdílnému účinku z hlediska působení krátkodobě po dobu 48 hodin kombinovat podávání paracetamolových preparátů s Brufenem v sirupu v obvykle doporučovaných dávkách. Dochází k zesílení efektu proti teplotám bez zesílení vedlejších možných účinků. Léky nepodávejte současně!

U    Pro novorozenecký věk /dítě do 28. dne života/ je TT 38 st a více většinou známkou infekce. Při horečce je nutno vyhledat lékaře, aby zhodnotil celkový stav dítěte. Novorozenec ještě nemá dokonalý imunitní systém. 
U dětí do 6. týdne věku se při měření teploty v konečníku neodečítá půl stupeň, tak jako tomu je u dětí po 6. týdnu věku. Teplotu v konečníku měříme většinou do batolecího věku.

         U dětí od začátku 4. roku věku je vhodné několikaminutové sprchování vlažnou vodou (3 - 4 minuty), můžete opakovat 3x denně.

·         Během teploty je možno zvláště již od kojeneckého věku aplikovat zábaly. Správné provedení představuje tento postup: Na postýlku položíme igelitovou podložku, na ni suchou osušku a na tento povrch prostěradlo namočené do studené vody a vyždímané. Prostěradlem ovineme tělo dítěte od podpažní jamky až po konečné části nohou. Doba trvání zábalu se pohybuje kolem 5 minut. Zábal je možno aplikovat během hodiny 3x. Pokles teploty po takto prováděných zábalech se pohybuje kolem jednoho stupně. Při zábalech se nesmí pokládat na tělo dítěte peřiny nebo deky. Při studených končetinách nejsou zábaly vhodnou formou snižování teploty, stejně tak při infekčních onemocněních s kožním výsevem.

·         U dětí s možností klinického obrazu křečí je nutné se o protikřečové terapii předem domluvit s lékařem.

·         Všechna antipyretika (léky proti teplotě) zde uváděná je možné kombinovat s uvedenými metodami - sprchováním a zábaly a lze je podávat při současné aplikaci antibiotik.

·         Při vysokých nebo déletrvajících teplotách a zvláště současných ztrátách tekutin (zvracení, průjmy, nemožnost přijímání tekutin či jiných komplikacích) se poraďte s lékařem.